Bourns Inc. PCW1J-R24-CAB503L
PCW1J-R24-CAB503L picture photo
Mfg. Part Number
PCW1J-R24-CAB503L
Brief Description
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Datasheet Download
PCW1J-R24-CAB503L.pdf
Availability of PCW1J-R24-CAB503L
QUANTITY
PCW1J-R24-CAB503L Order Process
Ship out your order
Specifications of PCW1J-R24-CAB503L
Internal Part NumberEIS-PCW1J-R24-CAB503L
SeriesPC-Slimline
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Temperature Coefficient±1000ppm/°C
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialConductive Plastic
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.945" (24.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCW1J-R24-CAB503L
Related LinksPCW1J-R2, PCW1J-R24-CAB503L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PCW1J-R24-CAB503L Details Description
Related parts for PCW1J-R24-CAB503L
BOOT PB WATERPROOF 15/32-32 BLK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 4.9A TO220FP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG10G/AF10/AFE10T datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 51PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 256FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf