Nichicon PCX1C820MCL1GS
PCX1C820MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCX1C820MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCX1C820MCL1GS.pdf
Availability of PCX1C820MCL1GS
QUANTITY
PCX1C820MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCX1C820MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCX1C820MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCX1C820MCL1GS
Related LinksPCX1C82, PCX1C820MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCX1C820MCL1GS Details Description
Related parts for PCX1C820MCL1GS
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DIFF TXRX 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 4A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 12POS datasheet.pdf