Nichicon PCX1C820MCL1GS
PCX1C820MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCX1C820MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCX1C820MCL1GS.pdf
Availability of PCX1C820MCL1GS
QUANTITY
PCX1C820MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCX1C820MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCX1C820MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCX1C820MCL1GS
Related LinksPCX1C82, PCX1C820MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCX1C820MCL1GS Details Description
Related parts for PCX1C820MCL1GS
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU Z80 20MHZ 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS 2MM IDC datasheet.pdf
TITANBRITE WIRELESS BOND datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
381 TB PLG PLUG 180 datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf