Nichicon PCX1E121MCS1GS
PCX1E121MCS1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCX1E121MCS1GS
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
PCX1E121MCS1GS.pdf
Availability of PCX1E121MCS1GS
QUANTITY
PCX1E121MCS1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCX1E121MCS1GS
Internal Part NumberEIS-PCX1E121MCS1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCX1E121MCS1GS
Related LinksPCX1E12, PCX1E121MCS1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCX1E121MCS1GS Details Description
Related parts for PCX1E121MCS1GS
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
KIT TOWER ROBOT SENSOR MOTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.46K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HAN 24B-GG3-M25 datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC PLAD datasheet.pdf
CAP CER 80PF 9KV R85 AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 275MW SOT323 datasheet.pdf