Vishay/Beyschlag PD0070WJ40033BG1
PD0070WJ40033BG1 picture photo
Mfg. Part Number
PD0070WJ40033BG1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 40PF 14KV R16 DISK
Datasheet Download
PD0070WJ40033BG1.pdf
Availability of PD0070WJ40033BG1
QUANTITY
PD0070WJ40033BG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PD0070WJ40033BG1
Internal Part NumberEIS-PD0070WJ40033BG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesP
PackagingBulk
Capacitance40pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated14000V (14kV)
Temperature CoefficientR16
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension2.756" Dia (70.00mm)
Height - Seated (Max)1.417" (36.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD0070WJ40033BG1
Related LinksPD0070WJ, PD0070WJ40033BG1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
PD0070WJ40033BG1 Details Description
Related parts for PD0070WJ40033BG1
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 3.5MM datasheet.pdf
RES 316K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.13M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 15C PIN 72" RBW JACKP datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 200W datasheet.pdf