API Delevan PD104R-474K
PD104R-474K picture photo
Mfg. Part Number
PD104R-474K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470UH 350MA 1.53 OHM
Datasheet Download
PD104R-474K.pdf
Availability of PD104R-474K
QUANTITY
PD104R-474K Order Process
Ship out your order
Specifications of PD104R-474K
Internal Part NumberEIS-PD104R-474K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPD104R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance470µH
Tolerance±10%
Current Rating350mA
Current - Saturation350mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.53 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.386" L x 0.346" W (9.04mm x 8.79mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD104R-474K
Related LinksPD104, PD104R-474K Datasheet, API Delevan Distributor
PD104R-474K Details Description
Related parts for PD104R-474K
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 195A INT-A-PAK datasheet.pdf
IC SMART/RAM 5V 64K/256K 28-DIP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
ATTENUATOR, FC/UPC, DW, 2DB datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE R/A SKT datasheet.pdf
EEX 24V DC SOL VLV W-O MO , W-CO datasheet.pdf