Diodes Incorporated PD3Z284C20-7
PD3Z284C20-7 picture photo
Mfg. Part Number
PD3Z284C20-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW POWERDI323
Datasheet Download
PD3Z284C20-7.pdf
Availability of PD3Z284C20-7
QUANTITY
PD3Z284C20-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of PD3Z284C20-7
Internal Part NumberEIS-PD3Z284C20-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsPowerDI 323 500mW Top
PowerDI 323 500mW Side 1
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance±6%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 100mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerDI™ 323
Supplier Device PackagePowerDI™ 323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD3Z284C20-7
Related LinksPD3Z28, PD3Z284C20-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
PD3Z284C20-7 Details Description
Related parts for PD3Z284C20-7
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FILTER RFI POWER LINE IEC 3A MET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
C/A ST/MT-RJ, MM 30 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 14POS datasheet.pdf
VARISTOR 558V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/E datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf