Powerex Inc. PD421207
PD421207 picture photo
Mfg. Part Number
PD421207
Manufacturer
Product Category
SCRs - Modules
Brief Description
SCR MOD ISO DUAL 1200V 700A
Datasheet Download
PD421207.pdf
Availability of PD421207
QUANTITY
PD421207 Order Process
Ship out your order
Specifications of PD421207
Internal Part NumberEIS-PD421207
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSCR Module Selection Guide
Video FileKey Features and Advantages for Using POW-R-BLOK™ Modules
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Modules
Series-
PackagingBulk
StructureSeries Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State1200V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200mA
Current - On State (It (AV)) (Max)700A
Current - On State (It (RMS)) (Max)1100A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)63000A, 69000A
Current - Hold (Ih) (Max)300mA
Mounting TypeChassis Mount
Package / CasePOW-R-BLOK™ Module
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD421207
Related LinksPD42, PD421207 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PD421207 Details Description
Related parts for PD421207
POT SLIDE 10K OHM .1W 60MM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION UCS1002 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 20.48MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf