API Delevan PD75R-563K
PD75R-563K picture photo
Mfg. Part Number
PD75R-563K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 940MA 240 MOHM
Datasheet Download
PD75R-563K.pdf
Availability of PD75R-563K
QUANTITY
PD75R-563K Order Process
Ship out your order
Specifications of PD75R-563K
Internal Part NumberEIS-PD75R-563K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPD75R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating940mA
Current - Saturation940mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PD75R-563K
Related LinksPD75R, PD75R-563K Datasheet, API Delevan Distributor
PD75R-563K Details Description
Related parts for PD75R-563K
RES SMD 95.3 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI PCB MT 3A datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD DL 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 24TQFN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC FLYBK datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf