Phihong USA PDA025W-1A8B
PDA025W-1A8B picture photo
Mfg. Part Number
PDA025W-1A8B
Brief Description
PWR SUPPLY 25W 1750MA 5V DIM
Datasheet Download
PDA025W-1A8B.pdf
Availability of PDA025W-1A8B
QUANTITY
PDA025W-1A8B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDA025W-1A8B
Internal Part NumberEIS-PDA025W-1A8B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)108VAC
Voltage - Input (Max)132VAC
Voltage - Output5 ~ 14 V
Current - Output (Max)1.75A
Power (Watts)25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency82%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.15" L x 2.44" W x 1.00" H (80.0mm x 62.0mm x 25.4mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDA025W-1A8B
Related LinksPDA025, PDA025W-1A8B Datasheet, Phihong USA Distributor
PDA025W-1A8B Details Description
Related parts for PDA025W-1A8B
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE POWER 3.2VDC-6VDC 40A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 240 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf