Phihong USA PDA041B-48VB
PDA041B-48VB picture photo
Mfg. Part Number
PDA041B-48VB
Brief Description
POWER SUPPLY 40W
Datasheet Download
PDA041B-48VB.pdf
Availability of PDA041B-48VB
QUANTITY
PDA041B-48VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PDA041B-48VB
Internal Part NumberEIS-PDA041B-48VB
FamilyLED Supplies
SeriesPDA
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)120VAC
Voltage - Input (Max)277VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)830mA
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Efficiency87%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDA041B-48VB
Related LinksPDA041, PDA041B-48VB Datasheet, Phihong USA Distributor
PDA041B-48VB Details Description
Related parts for PDA041B-48VB
DIODE ZENER 51V 3W SMB datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC LED DRIVER 60V 50MA CC PDI123 datasheet.pdf