Vishay/Dale RWR89S3R83FRBSL
RWR89S3R83FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R83FRBSL
Brief Description
RES 3.83 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R83FRBSL.pdf
Availability of RWR89S3R83FRBSL
QUANTITY
RWR89S3R83FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R83FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R83FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R83FRBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R83FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R83FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S3R83FRBSL
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V MICROFOOT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 10MM datasheet.pdf