Bourns Inc. PDA241-SRT00-254B0
PDA241-SRT00-254B0 picture photo
Mfg. Part Number
PDA241-SRT00-254B0
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDA241-SRT00-254B0.pdf
Availability of PDA241-SRT00-254B0
QUANTITY
PDA241-SRT00-254B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDA241-SRT00-254B0
Internal Part NumberEIS-PDA241-SRT00-254B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package560
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDA24
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±15%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDA241-SRT00-254B0
Related LinksPDA241-SR, PDA241-SRT00-254B0 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDA241-SRT00-254B0 Details Description
Related parts for PDA241-SRT00-254B0
SENSOR PRESSURE 50PSIA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC REG 13BIT DUAL SSTL-2 96FBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 6 POS datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 6.63" datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf