Advanced Photonix, Inc. PDB-C601-1-25
PDB-C601-1-25 picture photo
Mfg. Part Number
PDB-C601-1-25
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photodiodes
Brief Description
PHOTODIODE RED ENH SOLDER
Datasheet Download
PDB-C601-1-25.pdf
Availability of PDB-C601-1-25
QUANTITY
PDB-C601-1-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB-C601-1-25
Internal Part NumberEIS-PDB-C601-1-25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSingle-Element Silicon Pin Photodiodes
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photodiodes
Series-
Packaging*
Wavelength940nm
Color - EnhancedRed
Spectral Range350nm ~ 1100nm
Diode Type-
Responsivity @ nm-
Response Time10ns
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)75V
Current - Dark (Typ)500pA
Active Area-
Viewing Angle-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeFree Hanging
Package / Case*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB-C601-1-25
Related LinksPDB-C6, PDB-C601-1-25 Datasheet, Advanced Photonix, Inc. Distributor
PDB-C601-1-25 Details Description
Related parts for PDB-C601-1-25
CONN HEADER .100 SNGL R/A 7POS datasheet.pdf
SENS PROX M18 16MM NPN-NC UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC AMP QUAD BRIDGE FLEXIWATT25 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 25POS datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 20MM datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
V/T REC,POWERBLADE LF" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf