Bourns Inc. PDB12-H2201-103BF
PDB12-H2201-103BF picture photo
Mfg. Part Number
PDB12-H2201-103BF
Brief Description
POT 10K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB12-H2201-103BF.pdf
Availability of PDB12-H2201-103BF
QUANTITY
PDB12-H2201-103BF Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB12-H2201-103BF
Internal Part NumberEIS-PDB12-H2201-103BF
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.08W
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB12-H2201-103BF
Related LinksPDB12-H2, PDB12-H2201-103BF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB12-H2201-103BF Details Description
Related parts for PDB12-H2201-103BF
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 5V 500W datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 913MA 180 MOHM datasheet.pdf
22UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf