NorComp 683-015-113R531
683-015-113R531 picture photo
Mfg. Part Number
683-015-113R531
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
683-015-113R531.pdf
Availability of 683-015-113R531
QUANTITY
683-015-113R531 Order Process
Ship out your order
Specifications of 683-015-113R531
Internal Part NumberEIS-683-015-113R531
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesSeal-D 683
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)683-015-113R531
Related Links683-015, 683-015-113R531 Datasheet, NorComp Distributor
683-015-113R531 Details Description
Related parts for 683-015-113R531
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP HSS SERIES datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 20A 110W TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 450MA 310 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
AB 5C 3#12, 2#8 SKT PLUG datasheet.pdf
LED 1/2" FLAT BLUE 28VDC TERM datasheet.pdf