Bourns Inc. PDB12-H4251-104BF
PDB12-H4251-104BF picture photo
Mfg. Part Number
PDB12-H4251-104BF
Brief Description
POT 100K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB12-H4251-104BF.pdf
Availability of PDB12-H4251-104BF
QUANTITY
PDB12-H4251-104BF Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB12-H4251-104BF
Internal Part NumberEIS-PDB12-H4251-104BF
TaperLinear
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.08W
Rotation300°
Adjustment TypeTop Adjustment
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB12-H4251-104BF
Related LinksPDB12-H4, PDB12-H4251-104BF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB12-H4251-104BF Details Description
Related parts for PDB12-H4251-104BF
RES SMD 1.62K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP5040CP-1 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 5S SFN datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 2COND BLACK 10' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 25A 240VAC datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 25POS GREY M3 datasheet.pdf