Bourns Inc. PDB16-P2252-102AF
PDB16-P2252-102AF picture photo
Mfg. Part Number
PDB16-P2252-102AF
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM LOGARITHMIC
Datasheet Download
PDB16-P2252-102AF.pdf
Availability of PDB16-P2252-102AF
QUANTITY
PDB16-P2252-102AF Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB16-P2252-102AF
Internal Part NumberEIS-PDB16-P2252-102AF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPDB16
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)1k
Tolerance-
Number of Gangs-
Built in Switch-
Power (Watts)-
Temperature Coefficient-
Number of Turns-
Rotation-
Adjustment Type-
Resistive Material-
Termination Style-
Actuator Type-
Actuator Length-
Actuator Diameter-
Bushing Thread-
Mounting Type-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB16-P2252-102AF
Related LinksPDB16-P2, PDB16-P2252-102AF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB16-P2252-102AF Details Description
Related parts for PDB16-P2252-102AF
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 50POS datasheet.pdf
TAG MKR BRASS RECT 3.5"X1.7" datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR R/A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1.5A SOT363 datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 760MA 672 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD datasheet.pdf