Bourns Inc. PDB181-GTR01-504B0
PDB181-GTR01-504B0 picture photo
Mfg. Part Number
PDB181-GTR01-504B0
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB181-GTR01-504B0.pdf
Availability of PDB181-GTR01-504B0
QUANTITY
PDB181-GTR01-504B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB181-GTR01-504B0
Internal Part NumberEIS-PDB181-GTR01-504B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB181-GTR
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB181-GTR01-504B0
Related LinksPDB181-GT, PDB181-GTR01-504B0 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB181-GTR01-504B0 Details Description
Related parts for PDB181-GTR01-504B0
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
BUS BAR HEAT SHRINK RD 20' datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf