Bourns Inc. PDB181-GTR01-504B0
PDB181-GTR01-504B0 picture photo
Mfg. Part Number
PDB181-GTR01-504B0
Brief Description
POT 500K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB181-GTR01-504B0.pdf
Availability of PDB181-GTR01-504B0
QUANTITY
PDB181-GTR01-504B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB181-GTR01-504B0
Internal Part NumberEIS-PDB181-GTR01-504B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB181-GTR
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB181-GTR01-504B0
Related LinksPDB181-GT, PDB181-GTR01-504B0 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB181-GTR01-504B0 Details Description
Related parts for PDB181-GTR01-504B0
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 20MHZ 28-SSOP datasheet.pdf
KIT EVALUATION FOR MC35XS3400 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .4MM DUAL SMT datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 800MA 340 MOHM TH datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf