Bourns Inc. PDB181-K420K-504B
PDB181-K420K-504B picture photo
Mfg. Part Number
PDB181-K420K-504B
Brief Description
POT 500K OHM 1/5W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB181-K420K-504B.pdf
Availability of PDB181-K420K-504B
QUANTITY
PDB181-K420K-504B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB181-K420K-504B
Internal Part NumberEIS-PDB181-K420K-504B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB18
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB181-K420K-504B
Related LinksPDB181-K, PDB181-K420K-504B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB181-K420K-504B Details Description
Related parts for PDB181-K420K-504B
IC DETECTOR VOLT 3.9V ODRN 4SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 68POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 390PF 3KV NP0 2220 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 300MM CONN RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf