Bourns Inc. PDB182-D420K-503A
PDB182-D420K-503A picture photo
Mfg. Part Number
PDB182-D420K-503A
Brief Description
POT 50K OHM 0.06W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB182-D420K-503A.pdf
Availability of PDB182-D420K-503A
QUANTITY
PDB182-D420K-503A Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB182-D420K-503A
Internal Part NumberEIS-PDB182-D420K-503A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB18
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)50k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.06W
Rotation300°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCarbon
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB182-D420K-503A
Related LinksPDB182-D, PDB182-D420K-503A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB182-D420K-503A Details Description
Related parts for PDB182-D420K-503A
DUCT WIRE SLOT PVC ADH LTGRY 3" datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 2.63V 8-UDFN datasheet.pdf
MODEM SOCKET QUAD-BAND EDGE 5V datasheet.pdf
KIT CAP FILM CHIP .068UF - .47UF datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CIR 20C 20#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf