Bourns Inc. PDB182-GTR02-103A2
PDB182-GTR02-103A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDB182-GTR02-103A2
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 0.06W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB182-GTR02-103A2.pdf
Availability of PDB182-GTR02-103A2
QUANTITY
PDB182-GTR02-103A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB182-GTR02-103A2
Internal Part NumberEIS-PDB182-GTR02-103A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB181-GTR
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.06W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB182-GTR02-103A2
Related LinksPDB182-GT, PDB182-GTR02-103A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB182-GTR02-103A2 Details Description
Related parts for PDB182-GTR02-103A2
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAST-RATCHET LOCK 4-10LB 8' datasheet.pdf
DISPLAY DUAL DIG 0.5" HYPER RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 896FBGA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 354V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
MICRO 31C S 20" WHT JACKS NI datasheet.pdf