Bourns Inc. PDB182-GTRB1-254MN
PDB182-GTRB1-254MN picture photo
Mfg. Part Number
PDB182-GTRB1-254MN
Brief Description
POT 250K OHM 0.06W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB182-GTRB1-254MN.pdf
Availability of PDB182-GTRB1-254MN
QUANTITY
PDB182-GTRB1-254MN Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB182-GTRB1-254MN
Internal Part NumberEIS-PDB182-GTRB1-254MN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB182-GTRB
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.06W
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB182-GTRB1-254MN
Related LinksPDB182-GT, PDB182-GTRB1-254MN Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB182-GTRB1-254MN Details Description
Related parts for PDB182-GTRB1-254MN
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZB24 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf