Bourns Inc. PDB182-GTRB2-504MN
PDB182-GTRB2-504MN picture photo
Mfg. Part Number
PDB182-GTRB2-504MN
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 500K OHM 0.06W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB182-GTRB2-504MN.pdf
Availability of PDB182-GTRB2-504MN
QUANTITY
PDB182-GTRB2-504MN Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB182-GTRB2-504MN
Internal Part NumberEIS-PDB182-GTRB2-504MN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB182-GTRB
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)500k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchDetent
Power (Watts)0.06W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB182-GTRB2-504MN
Related LinksPDB182-GT, PDB182-GTRB2-504MN Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB182-GTRB2-504MN Details Description
Related parts for PDB182-GTRB2-504MN
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 45NS 52PLCC datasheet.pdf
IC FIFO 131X18 15NS 128QFP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Automotive, Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
HDW PACKET FOR CABLE PULL LIMIT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 390MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf