Bourns Inc. PDB183-S425K-105C1
PDB183-S425K-105C1 picture photo
Mfg. Part Number
PDB183-S425K-105C1
Brief Description
POT 1M OHM 1/10W CARBON R-LOG
Datasheet Download
PDB183-S425K-105C1.pdf
Availability of PDB183-S425K-105C1
QUANTITY
PDB183-S425K-105C1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB183-S425K-105C1
Internal Part NumberEIS-PDB183-S425K-105C1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB183
PackagingTray
TaperReverse Logarithmic
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchPush-Pull, DPDT
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB183-S425K-105C1
Related LinksPDB183-S4, PDB183-S425K-105C1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB183-S425K-105C1 Details Description
Related parts for PDB183-S425K-105C1
CRIMPTOOL HANDLE W/O DIES datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 220MA SOT-23 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
1.5MM CBLSLD USCAR REC GRY 3CKT datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V TO249 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf