Bourns Inc. PDB183-S425K-105C1
PDB183-S425K-105C1 picture photo
Mfg. Part Number
PDB183-S425K-105C1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/10W CARBON R-LOG
Datasheet Download
PDB183-S425K-105C1.pdf
Availability of PDB183-S425K-105C1
QUANTITY
PDB183-S425K-105C1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB183-S425K-105C1
Internal Part NumberEIS-PDB183-S425K-105C1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB183
PackagingTray
TaperReverse Logarithmic
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchPush-Pull, DPDT
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeKnurled and Slotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM7 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB183-S425K-105C1
Related LinksPDB183-S4, PDB183-S425K-105C1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB183-S425K-105C1 Details Description
Related parts for PDB183-S425K-105C1
JUMPER-H1503TR/A3048W/H1503TR 8" datasheet.pdf
IC REG BOOST 2.7V 0.1A 5TSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.5A SYNC 6DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A DL TIN datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf