Bourns Inc. PDB241-E420P-105A1
PDB241-E420P-105A1 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-E420P-105A1
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB241-E420P-105A1.pdf
Availability of PDB241-E420P-105A1
QUANTITY
PDB241-E420P-105A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-E420P-105A1
Internal Part NumberEIS-PDB241-E420P-105A1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPDB24, PDB241 Series Update 21/Aug/2013
PDB24, PDB241 Series Update 05/Sept/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB24
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM8 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-E420P-105A1
Related LinksPDB241-E4, PDB241-E420P-105A1 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-E420P-105A1 Details Description
Related parts for PDB241-E420P-105A1
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
CONN RETAINER CLIP 16POS LONG datasheet.pdf
CONN RECEPT 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
IC DUAL 2-4 DECOD/DEMUX 16DHVQFN datasheet.pdf
CONN IDC 3POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
CUT & POLISH ROLL 5-1/4X30'A MED datasheet.pdf
3.5MM STEREO PHONE PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf