Bourns Inc. PDB241-GTR02-104A2
PDB241-GTR02-104A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-GTR02-104A2
Brief Description
POT 100K OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB241-GTR02-104A2.pdf
Availability of PDB241-GTR02-104A2
QUANTITY
PDB241-GTR02-104A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-GTR02-104A2
Internal Part NumberEIS-PDB241-GTR02-104A2
SeriesPro Audio PDB241-GTR
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-GTR02-104A2
Related LinksPDB241-GT, PDB241-GTR02-104A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-GTR02-104A2 Details Description
Related parts for PDB241-GTR02-104A2
TRANSF 10K CT/1.2K CT AUDIO datasheet.pdf
IC FIFO BY SYNC 512X18X2 68PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 8 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 511 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
LENS TIR W/HLDR NARROW FLOOD LZ4 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf