Bourns Inc. PDB241-GTR02-105A2
PDB241-GTR02-105A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-GTR02-105A2
Brief Description
POT 1M OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB241-GTR02-105A2.pdf
Availability of PDB241-GTR02-105A2
QUANTITY
PDB241-GTR02-105A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-GTR02-105A2
Internal Part NumberEIS-PDB241-GTR02-105A2
SeriesPro Audio PDB241-GTR
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-GTR02-105A2
Related LinksPDB241-GT, PDB241-GTR02-105A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-GTR02-105A2 Details Description
Related parts for PDB241-GTR02-105A2
CONN PIN 1WIREWRAP POST 30GOLD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ04A/AE04/AFH04T datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 9.50MM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 172MA 6.7 OHM datasheet.pdf