Vishay/Dale RWR71S3741FSB12
RWR71S3741FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S3741FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.74K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S3741FSB12.pdf
Availability of RWR71S3741FSB12
QUANTITY
RWR71S3741FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S3741FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR71S3741FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S3741FSB12
Related LinksRWR71S3, RWR71S3741FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S3741FSB12 Details Description
Related parts for RWR71S3741FSB12
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 5X20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 82MA 75 OHM TH datasheet.pdf
RES 270 OHM 3/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT MALE 14POS SILVER SLDR datasheet.pdf