Bourns Inc. PDB241-GTR02-253B0
PDB241-GTR02-253B0 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-GTR02-253B0
Brief Description
POT 25K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Datasheet Download
PDB241-GTR02-253B0.pdf
Availability of PDB241-GTR02-253B0
QUANTITY
PDB241-GTR02-253B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-GTR02-253B0
Internal Part NumberEIS-PDB241-GTR02-253B0
SeriesPro Audio PDB241-GTR
PackagingTray
TaperLinear
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-GTR02-253B0
Related LinksPDB241-GT, PDB241-GTR02-253B0 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-GTR02-253B0 Details Description
Related parts for PDB241-GTR02-253B0
STRAIN RELIEF 34 CONT SOCK CONN datasheet.pdf
SOCKET SET 12PNT 3/8" 12PC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 18POS datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 9POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A DUAL .100" datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 65MA 9.89 OHM TH datasheet.pdf