Bourns Inc. PDB241-GTR02-254A2
PDB241-GTR02-254A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-GTR02-254A2
Brief Description
POT 250K OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB241-GTR02-254A2.pdf
Availability of PDB241-GTR02-254A2
QUANTITY
PDB241-GTR02-254A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-GTR02-254A2
Internal Part NumberEIS-PDB241-GTR02-254A2
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB241-GTR
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-GTR02-254A2
Related LinksPDB241-GT, PDB241-GTR02-254A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-GTR02-254A2 Details Description
Related parts for PDB241-GTR02-254A2
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
TOOL WIRING JIG FOR SOLDER PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 1.8K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
DIE INSULATION INDENTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
JFET N-CH 50V TO-71 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf