CUI Inc. PDM1-S5-D15-S
PDM1-S5-D15-S picture photo
Mfg. Part Number
PDM1-S5-D15-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 1W 15V 33MA OUT
Datasheet Download
PDM1-S5-D15-S.pdf
Availability of PDM1-S5-D15-S
QUANTITY
PDM1-S5-D15-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PDM1-S5-D15-S
Internal Part NumberEIS-PDM1-S5-D15-S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPDM1-S Series Cert of Compliance
3D ModelPDM1-S5-D15-S
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPDM1-S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.37" H (19.5mm x 6.0mm x 9.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDM1-S5-D15-S
Related LinksPDM1-S, PDM1-S5-D15-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PDM1-S5-D15-S Details Description
Related parts for PDM1-S5-D15-S
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 5.63UH N30 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 4V 1206 datasheet.pdf