CUI Inc. PDM2-S5-D15-S
PDM2-S5-D15-S picture photo
Mfg. Part Number
PDM2-S5-D15-S
Brief Description
CONVERT DC/DC 2W 15V 67MA OUT
Datasheet Download
PDM2-S5-D15-S.pdf
Availability of PDM2-S5-D15-S
QUANTITY
PDM2-S5-D15-S Order Process
Ship out your order
Specifications of PDM2-S5-D15-S
Internal Part NumberEIS-PDM2-S5-D15-S
3D ModelPDM2-S5-D15-S
SeriesPDM2-S
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)67mA, 67mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
Package / Case6-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.28" W x 0.39" H (19.6mm x 7.0mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDM2-S5-D15-S
Related LinksPDM2-S, PDM2-S5-D15-S Datasheet, CUI Inc. Distributor
PDM2-S5-D15-S Details Description
Related parts for PDM2-S5-D15-S
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 245MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 26POS SMD datasheet.pdf
RES 374 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC MEMS BLANK CMOS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/10W 0201 datasheet.pdf