CUI Inc. PDS1-S12-S3-D
PDS1-S12-S3-D picture photo
Mfg. Part Number
PDS1-S12-S3-D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERT DC/DC 1W 3.3V 42MA OUT
Datasheet Download
PDS1-S12-S3-D.pdf
Availability of PDS1-S12-S3-D
QUANTITY
PDS1-S12-S3-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PDS1-S12-S3-D
Internal Part NumberEIS-PDS1-S12-S3-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPDS1-D Series Cert of Compliance
3D ModelPDS1-S12-S3-D
Standard Package40
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPDS1-D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)303mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.39" W x 0.30" H (12.8mm x 10.0mm x 7.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDS1-S12-S3-D
Related LinksPDS1-S, PDS1-S12-S3-D Datasheet, CUI Inc. Distributor
PDS1-S12-S3-D Details Description
Related parts for PDS1-S12-S3-D
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC S-BUS INTERFACE EXT TQFP48 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS MALE CORD #26 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 36.0 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf