CUI Inc. PDS2-S24-S24-M-TR
PDS2-S24-S24-M-TR picture photo
Mfg. Part Number
PDS2-S24-S24-M-TR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 24V 2W
Datasheet Download
PDS2-S24-S24-M-TR.pdf
Availability of PDS2-S24-S24-M-TR
QUANTITY
PDS2-S24-S24-M-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of PDS2-S24-S24-M-TR
Internal Part NumberEIS-PDS2-S24-S24-M-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC-DC Converters
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Thermal Management of Power Supplies
RoHS InformationPDS2-M Series Cert of Compliance
3D ModelPDS2-S24-S24-M-TR
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPDS2-M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)83mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.44" W x 0.29" H (12.7mm x 11.2mm x 7.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max2W