NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PDTA143ZT,235
PDTA143ZT,235 picture photo
Mfg. Part Number
PDTA143ZT,235
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single, Pre-Biased
Brief Description
TRANS PREBIAS PNP 250MW TO236AB
Datasheet Download
PDTA143ZT,235.pdf
Availability of PDTA143ZT,235
QUANTITY
PDTA143ZT,235 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDTA143ZT,235
Internal Part NumberEIS-PDTA143ZT,235
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single, Pre-Biased
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP - Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max)100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Resistor - Base (R1) (Ohms)4.7k
Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms)47k
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce100 @ 10mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic100mV @ 250µA, 5mA
Current - Collector Cutoff (Max)1µA
Frequency - Transition-
Power - Max250mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23 (TO-236AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDTA143ZT,235
PDTA143ZT,235 Details Description
Related parts for PDTA143ZT,235
IC CPLD 108MC 10NS 84PLCC datasheet.pdf
IC BATTERY MONITOR HP 8-TSSOP datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER FOR HD & HE datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGER MGMT 20DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf