NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PDTC123TT,235
PDTC123TT,235 picture photo
Mfg. Part Number
PDTC123TT,235
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single, Pre-Biased
Brief Description
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB
Datasheet Download
PDTC123TT,235.pdf
Availability of PDTC123TT,235
QUANTITY
PDTC123TT,235 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDTC123TT,235
Internal Part NumberEIS-PDTC123TT,235
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single, Pre-Biased
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN - Pre-Biased
Current - Collector (Ic) (Max)100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)50V
Resistor - Base (R1) (Ohms)2.2k
Resistor - Emitter Base (R2) (Ohms)-
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce30 @ 20mA, 5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic150mV @ 500µA, 10mA
Current - Collector Cutoff (Max)1µA
Frequency - Transition-
Power - Max250mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23 (TO-236AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDTC123TT,235
PDTC123TT,235 Details Description
Related parts for PDTC123TT,235
IC DRIVER 1CHAN HV 600V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN FPC TOP 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 2.14A 80 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 15MA 900 MOHM SMD datasheet.pdf