Advanced Photonix, Inc. PDV-P8101
PDV-P8101 picture photo
Mfg. Part Number
PDV-P8101
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photo Detectors - CdS Cells
Brief Description
PHOTOCELL 4K-11K OHM 5.10MM
Datasheet Download
PDV-P8101.pdf
Availability of PDV-P8101
QUANTITY
PDV-P8101 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDV-P8101
Internal Part NumberEIS-PDV-P8101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photo Detectors - CdS Cells
Series-
Wavelength520nm
Voltage - Max150Vpk
Rise Time (Typ)55ms
Fall Time (Typ)20ms
Cell Resistance (Min) @ Dark150 kOhms @ 10 seconds
Cell Resistance @ Illuminance4 ~ 11 kOhms @ 10 lux
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDV-P8101
Related LinksPDV-, PDV-P8101 Datasheet, Advanced Photonix, Inc. Distributor
PDV-P8101 Details Description
Related parts for PDV-P8101
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMC datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
SHOCK RESIST 35MM FNO-5.6 LENS datasheet.pdf