Bourns Inc. PDV15-31P-102B
PDV15-31P-102B picture photo
Mfg. Part Number
PDV15-31P-102B
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 1K OHM .1W 15MM
Datasheet Download
PDV15-31P-102B.pdf
Availability of PDV15-31P-102B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PDV15-31P-102B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDV15-31P-102B
Internal Part NumberEIS-PDV15-31P-102B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPDV Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLModel PDV Series Nov/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPDV
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 15mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.378" L x 0.154" W x 0.512" H (35.00mm x 3.90mm x 13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDV15-31P-102B
Related LinksPDV15-3, PDV15-31P-102B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDV15-31P-102B Details Description
Related parts for PDV15-31P-102B
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COL 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC WP 1.5KW 200V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
26P F HD PC TAIL 4-40 6.5MM datasheet.pdf
OSC XO 26.2144MHZ CMOS SMD datasheet.pdf