Bourns Inc. PDV20-31P-104A
PDV20-31P-104A picture photo
Mfg. Part Number
PDV20-31P-104A
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 100K OHM .05W 20MM
Datasheet Download
PDV20-31P-104A.pdf
Availability of PDV20-31P-104A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PDV20-31P-104A Order Process
Ship out your order
Specifications of PDV20-31P-104A
Internal Part NumberEIS-PDV20-31P-104A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPDV Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLModel PDV Series Nov/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesPDV
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.575" L x 0.154" W x 0.512" H (40.00mm x 3.90mm x 13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDV20-31P-104A
Related LinksPDV20-3, PDV20-31P-104A Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDV20-31P-104A Details Description
Related parts for PDV20-31P-104A
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 800V 20A TO-3PF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf