Bourns Inc. PDV20-32P-502B
PDV20-32P-502B picture photo
Mfg. Part Number
PDV20-32P-502B
Brief Description
POT SLIDE 5K OHM .1W 20MM
Datasheet Download
PDV20-32P-502B.pdf
Availability of PDV20-32P-502B
QUANTITY
PDV20-32P-502B Order Process
Ship out your order
Specifications of PDV20-32P-502B
Internal Part NumberEIS-PDV20-32P-502B
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 1.575" L x 0.154" W x 0.512" H (40.00mm x 3.90mm x 13.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDV20-32P-502B
Related LinksPDV20-3, PDV20-32P-502B Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDV20-32P-502B Details Description
Related parts for PDV20-32P-502B
CARD MARKER WIRE SOLID NUMBER 2 datasheet.pdf
CAP ALUM 13000UF 40V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 277VAC 28VDC datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLACK SHLD 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 500MA 220 MOHM datasheet.pdf
PC99AL SCR 139.7X94X0.1MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf