Yageo RT1206FRE071K24L
RT1206FRE071K24L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206FRE071K24L
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206FRE071K24L.pdf
Availability of RT1206FRE071K24L
QUANTITY
RT1206FRE071K24L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206FRE071K24L
Internal Part NumberEIS-RT1206FRE071K24L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206FRE071K24L
Related LinksRT1206FR, RT1206FRE071K24L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206FRE071K24L Details Description
Related parts for RT1206FRE071K24L
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
BAG MOISTURE BARRIER 8X10" 100PK datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ADAPTER PICMICRO DIP40/QFP44 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V SGL DO35 datasheet.pdf