Pulse Electronics Corporation PE-0402CC820JTT
PE-0402CC820JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0402CC820JTT
Brief Description
FIXED IND 82NH 150MA 1.3 OHM SMD
Datasheet Download
PE-0402CC820JTT.pdf
Availability of PE-0402CC820JTT
QUANTITY
PE-0402CC820JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0402CC820JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0402CC820JTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductInductors 0201/0402 High Frequency Ceramic Chip
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402CC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance82nH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant600MHz
Operating Temperature-
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0402CC820JTT
Related LinksPE-0402, PE-0402CC820JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0402CC820JTT Details Description
Related parts for PE-0402CC820JTT
IC LINE DVR QUAD HI SPD 16-SOIC datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CBL ASSY RJ45 PLUG-RJ45 PLUG 4M datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HD CABLE TIE 120 LB. 11.81" datasheet.pdf