Pulse Electronics Corporation PE-0402CD190JTT
PE-0402CD190JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0402CD190JTT
Brief Description
FIXED IND 19NH 480MA 202 MOHM
Datasheet Download
PE-0402CD190JTT.pdf
Availability of PE-0402CD190JTT
QUANTITY
PE-0402CD190JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0402CD190JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0402CD190JTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance19nH
Tolerance±5%
Current Rating480mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)202 mOhm Max
Q @ Freq26 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.04GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.047" L x 0.026" W (1.19mm x 0.66mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0402CD190JTT
Related LinksPE-0402, PE-0402CD190JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0402CD190JTT Details Description
Related parts for PE-0402CD190JTT
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 30A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC MRAM 1MBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DSUB 5W5 F PCB G T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf