Pulse Electronics Corporation PE-0603CD100JTT
PE-0603CD100JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0603CD100JTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 700MA 130 MOHM
Datasheet Download
PE-0603CD100JTT.pdf
Availability of PE-0603CD100JTT
QUANTITY
PE-0603CD100JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0603CD100JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0603CD100JTT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0603CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0603CD100JTT
Related LinksPE-0603, PE-0603CD100JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0603CD100JTT Details Description
Related parts for PE-0603CD100JTT
FUSE BRD MOUNT 1A 65VAC/VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V C0G RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 16MSOP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 2.00 X 12" datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 11.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 3A 125V datasheet.pdf