Pulse Electronics Corporation PE-0603CD100JTT
PE-0603CD100JTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0603CD100JTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 700MA 130 MOHM
Datasheet Download
PE-0603CD100JTT.pdf
Availability of PE-0603CD100JTT
QUANTITY
PE-0603CD100JTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0603CD100JTT
Internal Part NumberEIS-PE-0603CD100JTT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0603CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)130 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0603CD100JTT
Related LinksPE-0603, PE-0603CD100JTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0603CD100JTT Details Description
Related parts for PE-0603CD100JTT
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 18.9"L X 9.45"W datasheet.pdf
RES 604K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
HSG RECPT DBL ROW FREE-HANG datasheet.pdf
FIXED IND 500NH 25A 1.15 MOHM datasheet.pdf