Vishay/Dale RNC55J7152DSB14
RNC55J7152DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7152DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7152DSB14.pdf
Availability of RNC55J7152DSB14
QUANTITY
RNC55J7152DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7152DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7152DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7152DSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7152DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7152DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7152DSB14
MOD DIODE SCR 25A 240VAC .250"QC datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 16POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 GP datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 5.6K OHM 14SOIC datasheet.pdf
TERMINATION KIT UTP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 118MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
KNOB FLUTED W/SKIRT 3.250" ALUM datasheet.pdf