Pulse Electronics Corporation PE-0603CD150KTT
PE-0603CD150KTT picture photo
Mfg. Part Number
PE-0603CD150KTT
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 700MA 170 MOHM
Datasheet Download
PE-0603CD150KTT.pdf
Availability of PE-0603CD150KTT
QUANTITY
PE-0603CD150KTT Order Process
Ship out your order
Specifications of PE-0603CD150KTT
Internal Part NumberEIS-PE-0603CD150KTT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0603CD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance15nH
Tolerance±10%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PE-0603CD150KTT
Related LinksPE-0603, PE-0603CD150KTT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
PE-0603CD150KTT Details Description
Related parts for PE-0603CD150KTT
FIXED IND 22UH 1.3A 207 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD VOUT 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN PIN HOUSING 4POS .100 SNGL datasheet.pdf
SENS CAP POLYALLYLATE RESIN M30 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
BEND RELIEF 5.4MM YELLOW datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS STR .100" TIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf